Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” na lata 2016-2020 został ustanowiony Uchwałą nr 180/2015 Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. Celem Programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program składa się z 3 priorytetów. Operatorem Priorytetu 1Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych jest Biblioteka Narodowa i realizowany on jest ze środków finansowych Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.

Program ten został   stworzony z myślą o wzmocnieniu aktywności czytelniczej
 w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk położono na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacji zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.

Biblioteki w jego ramach mogą zakupić książki, multimedia, publikacje nutowe, kartograficzne oraz bieżące czasopisma kulturalne i społeczno-kulturalne.

Miejska Biblioteka Publiczna w Głownie rokrocznie pozyskuje środki finansowe na zakup nowości wydawniczych w ramach tego programu. W roku 2019 otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 6.000 zł, za które zakupiono 227 egzemplarzy książek.

 

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny