Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Maj – święto książek, czytania i bibliotek

Utworzono dnia 20.06.2022

Maj to miesiąc, który tradycyjnie poświęcony jest książce, czytelnictwu i bibliotece. Również w głowieńskiej bibliotece odbyły się spotkania autorskie, naszą placówkę odwiedziło wiele grup przedszkolaków oraz uczniów ze szkół podstawowych i średnich.

Przedszkolacy z Miejskiego Przedszkola nr 2, którzy zawitali do naszej biblioteki zapoznały się z jej funkcjonowaniem, dowiedziały się co należy zrobić, aby zostać jej czytelnikiem i jak należy się zachowywać w bibliotece. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały zabawnej książki pt. „Bałagan w bibliotece” oraz rozwiązywały zagadki o książce i bibliotece. Maluchy z chęcią sięgały po piękne, kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z myślą o grupie najmłodszych czytelników zgromadzono w głowieńskiej bibliotece. Mali czytelnicy zostali poinformowani, że głowieńska biblioteka uczestniczy w projekcie „Mała książka – wielki człowiek” , który jest skierowany właśnie do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców. Celem kampanii jest zainteresowanie literaturą najmłodszych oraz zachęcenie rodziców do odwiedzania bibliotek razem z dziećmi i wspólne czytanie. 

Gośćmi naszej instytucji w czasie trwania Tygodnia Bibliotek byli uczniowie klas: drugiej
i trzeciej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mąkolicach. Uczestnicy zapoznali się z księgozbiorem biblioteki oraz poznali tajniki pracy bibliotekarza. Ważnym punktem wizyty była dyskusja nt. Drogi książki od pisarza do czytelnika. Dzieci poznały znaczenie takich wyrażeń jak: twórca, wydawnictwo, korektor, grafik, ilustrator, drukarnia. Zajęcia były urozmaicone zagadkami ze znajomości utworów literatury dziecięcej. Takie spotkania w bibliotece umożliwiają bezpośredni kontakt z książką, rozbudzają zainteresowania czytelnicze, przybliżają literaturę dziecięcą i jej autorów.

W dniu 27 maja 2022 r. odbyły się dwa spotkania autorskie z Jackiem Łapińskim – pasjonatem psychologii pozytywnej, autorem książek: „Z uśmiechem Ci do twarzy!”, „Dlaczego warto czytać?!”, „Jak być lepszym w życiu prywatnym i zawodowym”.

W pierwszym z nich uczestniczyli uczniowie klas szóstej i ósmej Szkoły Podstawowej nr 2
w Głownie, w drugim wzięli udział uczniowie I Liceum Ogólnokształcącym w Głownie wraz
z wychowawcami. Spotkanie miało miejsce w siedzibie szkoły.

Podczas niezwykle ciekawych i nieszablonowych spotkań, których motto brzmiało:

„Dlaczego warto czytać ?!Pasja zamiast nałogów – chyba, że nałóg namiętnego czytania”, Pan Jacek Łapiński zachęcał młodzież do czytania oraz poszukiwań i rozwoju pasji, zwracając jednocześnie uwagę, jak wiele cennego czasu marnotrawimy przed ekranem telewizorów lub jak ogromnym pożeraczem czasu są media społecznościowe.

Gość mówił o sobie, że jest nienasyconym czytelnikiem i czyta wszystko, co może go wzbogacić. Pan Jacek Łapiński dużo mówił o zaletach czytania, przekonując uczestników, że czytając rozwijamy się jako ludzie, lepiej śpimy, bardziej panujemy nad swoimi emocjami, poszerzamy swoje horyzonty, stajemy się bardziej komunikatywni. Czytanie poprawia pamięć, buduje pewność siebie i podnosi poczucie własnej wartości.

Spotkania Pana Jacka Łapińskiego z młodzieżą były zabawne, prowadzone z humorem, ale jednocześnie inspirujące – skłaniające do refleksji i przemyśleń.

Maj – święto książek, czytania i bibliotek

Utworzono dnia 20.06.2022, 08:35

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Październik 2022 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny